YOGELA NEDİR ?

(KENAR BANTLAMA MAKİNASI OTOMATİK GERİ DÖNÜŞ KONVEYÖRÜ )

Yogela, Kenar Bantlama makinalarında bantlanan parçaları operatörün yanına, başlangıç noktasına otomatik olarak geri getiren bir çeşit geri dönüş konveyörüdür.

Yogela sistem olarak, Havalı Hareketli Tabla, Bantlı Aktarma Konveyörü, Yavaşlatma Konveyörü, Havalı Tabla ve Hidrolik Otomatik Asansör olmak üzere 5 modülden oluşur.

Havalı Hareketli Tabla kenar bantlama makinasında işi biten parçayı Bantlı Aktarma Konveyörü ne aktarır. Bantlı Aktarma Konveyörü ve Yavaşlatma Konveyörü parçayı ilerleterek Havalı Tabla ya kadar getirir. Bantlı Aktarma Konveyörü kenar bantlama makinasının boyuna göre uzatılabilmektedir.

Yavaşlatma Konveyörü ile operatör arasındaki Havalı Tabla, parçaların tabla üzerinde hızlı ve pratik bir şekilde döndürülerek bantlanması gereken kenarın sisteme yüklenmesini sağlar.

Hidrolik Otomatik Asansör ise kenar bantlama makinasının girişinde ve Havalı Tabla nın çıkışında kullanılabilmektedir. Parça kalınlığına göre fotoseller sayesinde otomatik olarak iner ve kalkar.

Kenar bantlama makinasına teker teker verilen parçalar için eğilmek ve kalkmak gerekmez. İş güvenliği ve emniyet kuralları gereğince operatörü yormayan, iş verimini artıran ve parça kalitesini yükselten Yogela ile kenar bantlama işlemlerindeki zorluklar ortadan kalkmıştır.

Çelik profil ve sacdan oluşan güçlü yapısı ve PVC bantlı konveyörlü yapısı sayesinde hem ürünler daha sağlıklı taşınır hem de çizilme riski ortadan kalkar.

Kenar bantlama makinası ile senkronize olarak çalıştığı için hız ayarı da mümkündür. Parça genişliği ve uzunluğuna göre ruloların dönüşü veya bandın ilerlemesi hızlandırılıp yavaşlatılabilir.