TEPKEM NEDİR ?

TEPKEM® (Taşınabilir Elektrikli Paket Kesme Makinası) ağaç paketlerini, tomrukları, kereste ürünlerini kesme ve istif bölme işlemlerinde zaman kazandırmak, maliyetleri düşürmek ve verimliliği arttırmak için tasarlanmış bir dikey testeredir. TEPKEM®84 ve 72 modelleri ile standartların üzerinde pala boyu ve kesme kapasitesine sahip olan TEPKEM®, ağaç sektörüne devrim niteliğinde bir hareketlilik getirmiştir. Elektrik motoru ile çalışan TEPKEM®, taşıma kolaylığı ergonomik yapısı ve çok düşük güç sarfiyatı ile operatörü yormaz ve kesme işlemlerinin güvenli bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Siz nerede iseniz TEPKEM ® orada… Rakiplerinizin bir adım önünde.

TEKNİK BİLGİLER

MOTOR: Makina üzerinde 7,5 kW / 10 HP, 380 V / 50 Hz. elektrik motoru bulunmaktadır.
PALA: Makinanın modeline göre 84” ve 72” olarak değişmektedir.
YAĞLAMA SİSTEMİ: Motorun çalıştığı durumlarda Otomatik Yağlama Sistemi (OYS) vardır.
SOĞUTMA: Motora bağlı olan pervane sistemiyle sistem soğutulmaktadır.
TEMİZLEME: Motora bağlı olan pervane ile kesim esnasında ortama yayılan talaşların makine içerisinde birikmesi önlenmektedir.
KESİCİ ZİNCİR: 404 – 063” / 1,6 mm Testere Zinciri
GERDİRME MAKARASI: Palanın her iki ucunda bulunur ve zinciri gerdirme görevini yapar.

AVANTAJLARI NELERDİR ?

  1. Benzinli motorların aksine elektrikli motora sahip olduğundan oldukça tasarrufludur, sıfır karbondioksit salınımı ile çevre dostudur, özellikle kapalı ortamlarda kullanıma müsaittir.
  2. Elektrik donanımındaki özel korumalı röleler ile makine yüksek akım çektiği durumlarda, zorlamalarda, faz dalgalanmalarında, gerilim düşümlerinde, yüksek titreşimde kendini ve operatörünü üst seviyede korur. Palanın ters dönmesine sebep olabilen ters faz bağlantılarında ise çalışmayarak iş güvenliği tedbirini elden bırakmaz. CE(Conformite Europeenne), insan hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu gösteren Avrupa Birliği’nin Yeni Yaklaşım Direktiflerine uygunluk işaretine sahiptir. TEPKEM® Elektrik ile çalıştığından diğer motorlu kesim araçlarının arasında tasarruf açısından ön plana çıkmaktadır.
  3. Her kullanımda zinciri manuel olarak yağlama derdinden kurtaran ve düşük yağ seviyesi durumunda uyaran Otomatik Zincir Yağlama Sistemi (ALS) mevcuttur.
  4. Sağlam çelik gövde yapısına sahip olduğundan oldukça dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
  5. TEPKEM®, 84” modeli 1690mm ve 72” modeli ise 1400mm gibi uzun ve net kesim kapasitesi ile kullanıcıya çok büyük avantaj sağlayıp muadillerine de fark atmaktadır.
  6. Makinenin iç kısmında motora entegre edilen pervane hem soğutma işlemini yapmakta hem de çalışma esnasında yayılan talaşın dışarı atılması görevini yerine getirmektedir.
  7. Zinciri 11.000 RPM ile dönen TEPKEM®, mükemmel güç, hız ve keskinlik sağlar, sahip olduğu bu güç ile zincirin dayanıklılığını en üst seviyeye çıkartıp ömrünü uzatır.
  8. Piyasada kolaylıkla bulunabilen 404 – 0.63”/1.6mm zincir çok yaygın ve endüstriyel bir üründür. Temini, bilenmesi ve sökülüp takılması oldukça kolaydır, kullanıcılara büyük avantaj ve tasarruf sağlamaktadır.
  9. Palanın her iki ucunda bulunan gerdirme makarası palanın dik ve gergin durmasını sağlar, bu sayede net ve hatasız kesim elde edilmektedir.
  10. Palanın uç kısmında bulunan “Stoppage” sistemi zincirin ve palanın yere değmesini ve olası hasarları engellemektedir.